sheevan.irاز ديگر فعاليتهاي هنري شيون فومني ترانه سرايي بخش اعظم آهنگها و ملودي هاي آهنگسازان و خوانندگان گيلان و كشور از دهه پنجاه تا سالهاي حيات ادبي اوست.

شيون فومني شاعر و ترانه سراي پرآوازه گيلاني داراي قريحه و ذوق سرشاري بود كه با آشنايي از لحن ها، آواها و دستگاههاي موسيقي ايراني بعنوان شاعر ترانه سرا مطرح بود.

شيوه فعاليت شاعر در حوزه ترانه سرايي بدينگونه بود كه عمدتاً ملودي و آهنگ از سوي آهنگساز در اختيار شوين نهاده مي شد و شيون با توجه به فضا و هواي آن ترانه با كلمه و احساس ظريف و لطيف خود كلام آهنگين برآن ملودي و موسيقي مي گذاشت و تشخص خاصي به آن ملودي و آهنگ مي بخشيد.

اين سبك ترانه سرايي شيون در آهنگها و ملودي هاي آهنگسازان مختلف بخوبي مشهود است. بسياري از ملودي ها بوده است كه شيون با توجه به صداي خواننده اي كه براي آن ملودي در نظر گرفته مي شد كلام را طوري دسته بندي مي كرد كه سه مبلغ آهنگ، شعر و خواننده كاملاً در همخوني قرار مي گرفت و هر كدام پس از ارائه در حافظه و بيان و كلام مردم جاي خوش

مي كرد و شيوه ي ديگر اينكه شيون اشعار آهنگين با فضاي ترانه را خود زمزمه وار مي سرود و در اختيار آهنگساز قرار مي داد تا بر روي آن ترانه آهنگ گذاشته شود.

بر اساس نظر و ديدگاه آهنگسازان و خوانندگان، از دهه پنجاه به بعد مضامين ترانه هاي گيلكي با حضور شيون رنگ و لعاب و عمق ويژه به خود گرفت و شيون شيوه ترانه سرايي را با مضامين متنوعش در موضوعات اجتماعي عاشقانه و فضاي فولكلوريك كاملاً تغيير داد.

فريدون پوررضا خواننده ترانه هاي دلنشين در بزرگداشت شيون فومني در تنكابن (سال 1372) در خصوص ترانه سرايي شيون مي گويد: شيون با كلمات خود به ترانه ها جان و طراوتي ديگر بخشيد. بخشي را چنان ترانه سرايي نمود كه فولكلور و عناصر بومي و محلي را در شعرش حفظ نمود و بخش ديگر را با خلاقيت و مضامين متنوعش به بار ترانه هيا گيلان افزود.

از دهه پنجاه تا اواسط دهه هفتاد شيون بيشترين سهم ترانه سرايي را با آهنگسازان و خوانندگان آن روزگار به خود اختصاص داده است. خوانندگان و آهنگسازاني چون: ناصر مسعودي، فريدون پوررضا، فرامرز دعايي، محمد عذرخواه، سعيد تحويلداري، تورج، مهربان، رمضاني، خورشيدي، نوري، منوچهر ، داريوش عليزاده، احمد علي راغب، عمادرام، علي اكبرپور، اكبر كنعاني و ... ترانه هاي دلنشيني را از شيون اجراء نموده اند.

در حوزه ترانه هاي فارسي فعاليتهاي پراكنده اي از شيون با آهنگسازان و خوانندگان سرشناسي چون: محمد نوري، دكتر محمد سرير، اسداله ملك، پرويز مشائيان، بابك بيات، اكبر آزاد، ايرج بسطامي، علي تفرشي و ... موجود است.

آخرين اثر مدون ترانه هاي گيلكي شيون فومني اثري است با صداي ناصر مسعودي در قالب نوار صوتي با دكلمه فرزند شاعر حامد فومين همراه با آهنگسازي مسعود لاهيجي و تنظيم رضا فدايي است كه در دو بخش و اصفهان در ارديبهشت ماه 1382 ارائه گرديده است.

البته در ترانه سرايي شيون تحقيقات مدوني تا كنون صورت نپذيرفته است و نياز به كند و كاوش اهل تحقيق خاصه جوانان پژوهشگر مي باشد.

از علاقه مندان و دوستداران شعر و ترانه هاي شيون دعوت بعمل مي آيد در صورت داشتن

ترانه هاي شيون با صداي خوانندگان گيلاني و غير گيلاني در اختيار ما قرار داده و ما پس از دريافت ترانه با ذكر نام و تقدير و تشكر از همياري و همكاري در فهرست ترانه هاي شيون قرار خواهيم داد.تعدادي از ترانه هاي موجود از زنده ياد شيون که توسط خوانندگان گرانقدر گيلان اجرا شده است در ذيل ارائه مي گردد


ترانه پرچين .... خواننده : فريدون پوررضا
ترانه کاس برار .... خواننده : فريدون پوررضا
ترانه بلگ نار .... خواننده : رمضاني
ترانه ماري .... خواننده : شجاعي فر
ترانه ممدلي .... خواننده : فريدون پوررضا
 
خلاصه آخرين اخبار
آخرین مجموعه شعر شیون فومنی با نام خیاله گرده گیج در اواسط اردیبهشت ماه هشتادوهفت پس از تلاشهای مستمر و دلسوزانه فرزند شیون - حامد فومنی - توسط نشرثالث انتشار یافت ادامه خبر
::::::::::::::::::::::::::::::::::::
مهندس عاشورپور هنرمند نامي گيلان در غروب ٢٢ دي ماه هشتادو شش غروبي جاودانه كرد ادامه خبر
::::::::::::::::::::::::::::::::::::
سوم دی ماه سالروز تولد شیون فومنی بود برای گرامیداشت این روز فرخنده به شاخه گلی به نیابت تمام دوستان و سروران هنرمندم بر مزار شیون حاضر شدیم فرصتی پیش آمد تا غزلی بخوانیم و تبریک تولدی بگوییم ادامه خبر
::::::::::::::::::::::::::::::::::::
به مناسبت نهمین سال درگذشت شاعر نامدار مردمی معاصر زنده یاد شیون فومنی از سوی هیئت ورزش های همگانی شهرستان رشت با حضور ورزشکاران ادب دوست و علاقه مندان تندیس زنده یاد شیون فومنی گلباران خواهد شد ادامه خبر
::::::::::::::::::::::::::::::::::::
گلباران آرامگاه شاعر مردمی معاصر زنده یاد شیون فومنی از سوی دوستداران شعر و ادب هنرمندان شاعران و فرهیختگان به مناسبت نهمین سال درگذشت شاعر در سلیمانداراب رشت ادامه خبر
::::::::::::::::::::::::::::::::::::

CounterCounterCounterCounterCounterCounter

News RSS

وب سايت استاد فريدون نوزاد

لغتنامه آن لاين و جامع زبان گيلکي

لوگوي وب سايت شيون جهت قرار دادن لينک در وب سايت شما